Parafia Rzymskokatolicka
Matki Bożej Nieustającej Pomocy

 

 

Sopotnia Wielka

 

 

 Standardy ochrony dzieci w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sopotni Wielkiej 

 

 

 


1. Preambuła


Niniejszy dokument został opracowany w parafii MBNP w Sopotni Wielkiej  jako odpowiedź na prawny obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606). Przy jego opracowywaniu uwzględniono wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.
Ochrona dzieci przed przemocą jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale przede wszystkim moralnym imperatywem wynikającym z wartości chrześcijańskich. Kościół, realizując misję po-wierzoną mu przez Pana, stawia na pierwszym miejscu dobro dziecka, uznając moralną i prawną odpowiedzialność za jego ochronę. Wszyscy zaangażowani w życie Kościoła zobo-wiązują się do stworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska, w którym dobro dziecka jest chronione i szanowane, a stosowanie wobec niego przemocy w jakiejkolwiek formie jest niedopuszczalne.
Dokument ten wyznacza standardy ochrony dzieci przed przemocą, zapewniając skuteczne działania zapobiegawcze i interwencyjne, oparte na wiedzy i empatii, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka. Poprzez odpowiednią edukację i świadomość zagrożeń, Kościół może efek-tywnie zapobiegać krzywdzeniu dzieci i skutecznie je chronić, realizując tym samym swoje ewangeliczne posłannictwo.

 

 

2. Zawartość dokumentu

 

Dokument opisuje szczegółowe zasady bezpieczeństwa i sposoby ochrony dzieci i bezbron-nych dorosłych uczestniczących w życiu parafii i dotyczy:

 

 


 

 

 

 

 

 

Standardy ochrony są dostępne w parafii i podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej parafii.

 

 

3. Objaśnienie terminów (słowniczek)

 

 

 

 

Osoby, ich role i funkcje w Kościele

 

 

 

 

 

 

Organizacja posługi Kościoła

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci i osoby bezbronne

 

 

 

 

 

 

Różne formy przemocy

 

 

 

 

 

 

Wsparcie

 

 

 

 

 

 

Przestępstwa motywowane seksualnie

 

 

 

 

 

 

Osoby dramatu

 

 

 

 

 

 

Zespół ds. Prewencji i jego praca

 

 

 

 

 

 

 

 

Formy przemocy wobec dziecka

 

 

 

 

 


 

4. Weryfikacja, delegowanie i edukacja kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich pracujących z dziećmi i z osobami bezbronnymi w parafii

 

 

 

 

 

Za wdrożenie i stosowanie standardów ochrony dzieci przed przemocą w parafii odpowiada proboszcz/administrator.

 

 

Do obowiązków proboszcza/administratora należy:

 

 

 

 

 

Jakie informacje należy zaznaczyć, aby dokument z KRK był prawidłowy:

 

 

 

 

 

 

 


Osoba odpowiedzialna za standardy troszczy się o to, aby standardy były w parafii zna-ne, wdrażane i przestrzegane. Każda odrębna grupa parafialna może wyznaczyć własną taką osobę.


 

Osoba zaufana powołana jest do przyjmowania zgłoszeń w przypadku naruszenia standar-dów lub zaistnienia incydentów przemocy. Musi to być osoba faktycznie budząca zaufanie, odpowiednio przygotowana oraz posiadająca tzw. kompetencje miękkie, predysponujące ją do kontaktu z osobami skrzywdzonymi. Nie może ona na własną rękę podejmować działań służących wyjaśnieniu podejrzeń i zarzutów lub weryfikacji zgłaszanych faktów. Współpracu-je ściśle z osobą odpowiedzialną za interwencję. Osoby te zobowiązane są do zachowania poufności (Załącznik 4).


 

Osobą odpowiedzialną za interwencję w przypadku podejrzenia lub zaistnienia przemocy może być proboszcz/administrator parafii, lub inna osoba oddelegowana do tego zadania o ile posiada odpowiednie kompetencje.


 

Osoby powyższe tworzą wraz z proboszczem (administratorem) Zespół ds. Prewencji i ściśle z sobą współpracują. Wskazane jest, aby były to świeckie osoby cieszące się zaufaniem, od-powiednio przeszkolone i kompetentne, które będą wiedziały, jakie działania w danej sytuacji są stosowne i konieczne. Nie mogą to być osoby uwikłane w lojalność środowiskową lub w konflikcie interesów. W sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania całego zespołu, należy powołać przynajmniej jedną osobę, która będzie łączyła powyższe funkcje. Zespół ten współ-pracuje również z osobami odpowiedzialnymi w diecezji za prewencję oraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży
Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy musi być dokumentowana. Wpisów w rejestrze zdarzeń dokonują osoby bezpośrednio zaangażowane w daną aktyw-ność, ale za bezpieczne przechowywanie informacji odpowiedzialny jest pro-boszcz/administrator. Rejestr (Załącznik 3) prowadzi się zgodnie z zasadami ochrony danych wrażliwych.


 

 

 

 

 

 

 

Obowiązki duszpasterzy dzieci, duszpasterze dzieci powinni:

 

 

 

 

Zakres szkoleń w temacie ochrony dzieci i osób bezbronnych oraz kto je prowadzi


 

Wszyscy pracownicy i wolontariusze w parafii otrzymują potrzebną im wiedzę o standardach przyjętych i obowiązujących w parafii – kodeksie zachowań, procedurach związanych z in-terwencją i zgłoszeniem.


 

Pracownicy i wolontariusze pełniący funkcje wychowawcze lub formacyjne dodatkowo otrzy-mują potrzebną wiedzę dotyczącą:

 

 

 

 

 

 

5. Zasady chroniące - kodeks zachowań

 

Dzieckiem jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Dziecko, rozwijając się, konstytuuje siebie jako osobę. Potrzebuje do tego opieki, troski, serdeczności, kształcenia i wychowania. Dzieje się to w rodzinie, poprzez relacje z autorytetami oraz wartości przekazywane w śro-dowisku rówieśniczym i wychowawczym. Wszelkie oddziaływanie wychowawcze zawsze musi się dokonywać z poszanowaniem woli rodziców bądź prawnych opiekunów.
W zachowaniu należy kierować się poniższymi wskazówkami oraz roztropnością i wrażliwo-ścią ewangeliczną. Zasady te dotyczą nie tylko relacji dorosły – dziecko, ale również relacji pomiędzy dziećmi (Załącznik 5).

 

 

 

 

 

 

Zasady chroniące w kontakcie bezpośrednim

 

 

 

 

 

 

Zachowania niedozwolone:

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachowania właściwe w naszym kręgu kulturowym:

 

 

 

 

 

Zasady ochrony dotyczące organizowania spotkań i wyjazdów


 

 

Obowiązuje zasada pełnej transparentności w organizowaniu spotkań z dziećmi. Na początku roku formacyjnego w parafii należy:

 

 

 

 

 

 

 


Zasady ochrony dotyczące kontaktów przez media oraz udostępniania z Internetu
Dając możliwość dostępu dzieciom do Internetu parafia wdraża środki bezpieczeństwa uniemożliwiające dostęp do treści stanowiących zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. Na urządzeniach umożliwiających dostęp do Internetu powinno być zainstalowane i aktualizowane oprogramowanie filtrujące treści, zaś korzystanie z Internetu powinno być monitorowane przez wyznaczoną osobę przynajmniej w sposób umożliwiający ustalenie, kto, kiedy i z jakich treści korzystał (np. indywidualne konta dla wszystkich użytkowników). Szczegółowe zasady korzystania z Internetu powinny być zawarte w stosownym regulaminie.

 

 

 

 

 

Zasady chroniące dotyczące wszystkich, również dorosłych

 

 

 

 

 

 

 

6. Sposób reagowania na oskarżenia lub niewłaściwe zachowania

 

 

 

 

7. Pomoc osobom skrzywdzonym

 

 

 

 

 

 

8. Sposób postępowania z oskarżonymi o przemoc

 

 

 

 

 

9. Zapewnienie jakości i ciągłości działań w zakresie prewencji

 

 

 

 

 

 

 

Osobą zaufania w parafii jest

 

Krystyna Juraszek  zs4sw@poczta.onet.pl

 

Ks. Janusz Okrzesik  Okrzesik.Janusz@diecezja.bielsko.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MSZE ŚWIĘTE KSIĘŻA W PARAFII

Od pon-wt: 700 od śr-sob : 1800  ( 1700 X-III)

w niedziele i święte: 8 00, 9 30 ( kaplica w Sopotni Wielkiej Kolonii VI-IX), 11 00, 15 30 (X-V)

Proboszcz: ks. Okrzesik Janusz

6.06.1964 Żywiec, 1989, 2013
tel.: 33 863 46 20

Odwiedziło nas 481579 gości

wykonanie: www.kompmar.net.pl